Skip to Content Contact Us

הגדרת המושג

ידועים בציבור הוא אחד המושגים הכי אמורפיים בעולם המשפט, שכן לא רק שאין חוק שמגדיר את המושג, אלא ישנן מספר גישות שונות של שופטים אשר יוצקות לו תוכן באופן שונה.

עיון בפסיקה הענפה אשר נכתבה בסוגיה הזו יגרום לכם להתבלבל עוד יותר.

שאלות ההגדרה של ידועים בציבור הן לא רק ביחס לתקופת זמן, רכוש משותף או מגורים משותפים, אלא שאלות היורדות לשורשו של עניין ביחס לכוונת השיתוף של שני בני הזוג בנכסים ובגורל.

הדרך הפשוטה ביותר, לשיטתי, להגדיר זוג כידועים בציבור היא לשאול את השאלה "האם הציבור חושב שהם זוג?"

אם התשובה לכך היא חיובית אזי חלות עליהם החובות והזכויות של ידועים בציבור.

ברמה הבסיסית בני זוג שמנהלים משק בית משותף תחת קורת גג אחת וניכר כי הייתה להם כוונת שיתוף, יחשבו לידועים בציבור , כאמור, זו אינה הגדרה מחייבת, כי יכול להיות מצב שבו בית המשפט יכיר בבני זוג שכלל לא התגוררו ביחד כידועים בציבור

ומנגד בני זוג שהתגוררו ביחד יוכרע כי אינם ידועים בציבור, לעומת זאת יכול להיות מצב שבו בני זוג מנהלים מערכת יחסים במשך 10 שנים והם לא יוגדרו כידועים בציבור, ומנגד בני זוג המנהלים מערכת יחסים בת 3 חודשים וכן יוגדרו כידועים בציבור.

ניתן ללמוד, כי המבחן אותו מפעיל בית המשפט הוא מבחן מהותי המתבסס על בירור של אופי הזוגיות ולאו דווקא מבחן כמותי הבוחן את משך הזמן.

בדיני משפחה, כמו בדיני משפחה, הכל תלוי נסיבות.

אין גם תיק משפחה בעל נסיבות זהות  וכמו שאין אדם בעל DNA זהה.

 

על ידועים בציבור חלה "חזקת השיתוף" (זו שהייתה נהוגה לפני חוק יחסי ממון). והמשמעות לכך היא שכל הרכוש שנצבר במהלך החיים המשותפים יחשב כמשותף,

למעט רכוש אשר תוכח לגביו כוונה להפרדה רכושית. ההבדל בין ידועים בציבור לבין זוגות נשואים, היא שחזקה על הנשואים שהתכוונו לשיתוף והכלל הוא שכל הרכוש שנצבר הוא משותף למעט מתנות, ירושות ופיצויים על נזקי גוף.

אצל ידועים בציבור השיתוף אינו אוטומטי לגבי נכסים "חיצוניים" כדוגמת עסקים או נכסי נדלן שהם לא מגורים, על המבקש להיות מוגדר כידוע בציבור,  להוכיח את כוונת השיתוף על הנכסים הספציפיים.

Practice Area Main Img 2

ידועים בציבור ודיני ירושה

בסוגית הירושות, ידועים בציבור נחשבים כיורשים לכל דבר וחוק הירושה אף הכיר בזכותה של הידועה בציבור למזונות מעיזבונו של המנוח במקרים מסוימים, בהם נוצרת תולות כלכלית בין בני הזוג, באפשרותו של בן הזוג התלוי לעתור ל"מזונות משקמים", אשר תכליתם היא לאפשר לבן הזוג "התאקלמות" לתקופה קצובה.

הכלים המשפטיים אשר עומדים לרשותם של בני זוג ידועים בציבור כדי להסדיר את ענייניהם הרכושיים הם הסכם לחיים משותפים או הסכם ממון ועריכת צוואה.

עריכת הסכם הוא פתרון מיטבי אשר מקנה לבני הזוג הידועים בציבור וודאות ולמנוע מאבקים משפטיים.

חשוב לדעת שהעלאת הנושא של עריכת הסכם שיגדיר הפרדה רכושית, עלול "להוציא את השדים מהארון וחלילה לחשוף מניעים נסתרים אשר הוסתרו על ידי מסיכות עד כה.

חרף הקושי ואי הנעימות שטמונים בעריכת ההסכם, מומלץ שלא לוותר ולהתייעץ עם עורך דין בעל ניסיון שיסייע לכם לקבל החלטות ולמצוא פתרונות וכלים להתמודדות עם התנגדויות.

עריכת צוואה היא תמיד "מוצר משלים" להסכם בין ידועים בציבור.

חשוב לדעת – הסכם לחיים משותפים – גם אם הוא מגדיר הפרדה רכושית מוחלטת, אינו מבטל את זכותו של הידוע בציבור למחצית מהעיזבון.

הפתרון למצבים כאלה והכלי להגן על נגיסתו של הידוע בציבור מחלקם של ילדיך בעיזבון, הוא עריכת צוואה.

סעיף 55 לחוק הירושה קובע – ‏״איש ואשה החיים חיי משפחה במשק בית משותף אך אינם נשואים זה לזה ומת אחד מהם ובשעת מותו אף ‏אחד מהם לא היה נשוי לאדם אחר, רואים את הנשאר בחיים כאילו המוריש

ציווה לו מה שהנשאר בחיים היה ‏מקבל בירושה על-פי דין אילו היו נשואים זה לזה, והוא כשאין הוראה אחרת, מפורשת או משתמעת, בצוואה ‏שהשאיר המוריש.‏"

אין חובה חוקית לאשר הסכם בין ידועים בציבור, אבל זוגות רבים בוחרים "לתקף" אותו באמצעות הסכם לחיים משותפים אשר יכול לקבל תוקף באמצעות נוטריון או באמצעות בית המשפט לענייני משפחה.

Practice Area Main Img 3

לתיאום פגישת ייעוץ דיסקרטית

לא מתחילים הליך משפטי לפני שמבררים מהן הזכויות שמגיעות לכם, לאחר שהבנתם בפני מה אתם עומדים ולאחר שבניתם אסטרטגית ניהול הליך שמתאימה לכם

    ווטסאפ
    Back top top